Retro svatební oznámení

dne . Publikováno v Grafika

Když tak občas hledám nějaké neotřelé motivy mezi svými starými fotkami, narazím i na zajímavé kousky, o kterých už dávno nevím, že je vlastním. Například svatební oznámení mého rodičovstva - byl zrovna takový nečekaný úlovek. V povědomí jsem ho nějak měla. ale teď jsem si ho poprvé prohlížela očima svatebňooznameňotvořiče. Na to, jak je strohé a jednoduché je velice vkusné. Můžete se na ten historický nález podívat taky. Pokud někoho zajímá, co je asi na titulku za obrázek, tak můžu prozradit, že tam žádný není.

retro-svatebni-oznameni1retrosvatebnioznameni2janam

Objev tohoto pokladu mě přivedl na myšlenku vystavit i své svatební oznámení, které se už taky za retro může vydávat. Kolem roku 1985, kdy jsem vdávala, se tiskla zlatá reliéfní oznámení, kteréžto tedy pro mě nepřicházelo v úvahu. (Stejně tak zásadně jsem odmítla dlouhé bílé šaty...) Za výkladem ve Fotografii jsem objevila neokoukané černobílé vzory fotoznámení a bylo rozhodnuto. Když jsme pak oznámení rozdávali (za úplatu svatebního daru) s koláčema, tak velký úspěch nesklidilo. Většinou nebyla pochopena má touha po originalitě a výraz obdarovaných říkal: "...to se moc nepředvedli..." (a pak ještě ten jednoduchý béžový kostýmek místo bílých šatů...)

Poslední oznámení v řadě je moje první "autorské". Bylo pro kamarádku a zřejmě asi taky "neměla" na zlatý embos. Jelikož jsme v té době skoro všichni vyvolávali v panelákových koupelnách fotky, napadlo nás touto cestou "nafotit" i svatební oznámení. Malovala jsme ho tuží na pauzák 1:1. Profily nevěsty a ženicha jsem beztak obkreslila z jakéhosi honosnějšího svatebka. Dneska teda vypadá toto oznámení dost uboze, obzvlášť má vybledlá, pokrčená a politá verze.