Pajáci z papírmašé

dne . Publikováno v Výtvarno

Pajáce jsem vykutila za dlouhých zimních večerů v lednu, tedy v období, kdy se pracovně nic zajímavého neděje. Nafotila jsem je teď.

Nejdřív jsem z nich byla nadšená, ale kdeže lednové sněhy jsou. Tak je to ovšem skoro se vším, co vytvořím. Tedy pokud to mám stále na očích. Když vyhrabu něco zapomenutého ze šuplíku, jsem občas i příjemně překvapena, co jsem to kdysi spískala.

Pajáce bych dnes samozřejmě udělala úplně jinak. Ale není leden. (Abych to nezakřikla..., je mi jasné, že se blíží prázdniny a ty si pracovně s lednem moc nezadají.)
Vyrobeni jsou z papírmašé, což jak víme, je papír rozemletý s pojidlem. Melu a pojím (nepozřu) sama. U nás prostě ani lístek nazmar.

Papírmašé je na rozdíl od samotvrdnoucích hmot po vyschnutí lehounké. Což má někdy své výhody. Třeba u výroby broží. Nevýhoda je ta, že se nedá vyhladit úplně do hladka (aspoň to moje), takže struktura je pořád trochu drsná - to zas hmota vyhladit jde. Papírmašé si můžete v hobby centrech i koupit. Ale to, co jsme si koupila já (značku už nevím), mě nijak nenadchlo. Takže jsem se jen utvrdila v tom, že je dál třeba mixovat.

Při dokončování jsem ještě použila dráty, perličky a různé papíry. Kostra pajáců je z drátů. Ve finále jsou nalakování, stejně tak bedruny. Ten bílý kopec je bedruna ve fázi zrodu. Jen zaschlé vytvarované papírmašé.

Sorry, you have not enough rights to view this image. Sorry, you have not enough rights to view this image. Sorry, you have not enough rights to view this image. Sorry, you have not enough rights to view this image.