Panenka - bytost Aurélie

Napsal Pavlína Schottnerová dne . Publikováno v Výtvarno

Po téměř dvouměsíční březosti se vylíhla na svět panenka-bytost Aurélie. Nevím jistě, jestli je to panenka, ale tak nějak jsem na síti občíhla, že se tomuto výtvoru takto říká. Loutka to každopádně není, takže - co jiného.

 

V prvé řadě - panenka se nutně nejmenuje Aurélie. To jsem jen mrkla do kalendáře na jména (aj slovenská) poblíž data jejího zrození, a přišlo mi daleko přijatelnější než česká Štěpánka (Hilgertová). Uznejte, že do té má daleko. Minimálně jí chybí pádlo. (Nebo veslo ?)

loutka  textilní, hlava a končetiny z moduritu

První bytosti jsem vyráběla asi před 12 lety. Hlavu a končetiny měly z moduritu a docela jsem se u práce s tou hmotou zapotila. Ale přes svou nedokonalost měly celkem úspěch. Tehdy to byly opravdu loutky, sice jen dekorační, ale i s vodícím křížem. Kdyby mi někdo řekl, že můžu místo loutek dělat panenky, asi bych ho měla za idiota. Neměla jsem páru, že by panenka mohla být i něco jiného, než hračka.
Vlevo úplně první loutka, ale na fotce již v pokročilém věku, těsně před uložením k věčnému spánku.

Dneska (mám dojem) se s uměleckýma panenkama roztrhl pytel. Můj pocit možná pramení z toho, že jsem je celkem systematicky studovala. Musím říct, že takové ty dokonalé, skorojakoživé mě teda taky fascinují, ale spíš po technické stránce, moje favoritky, ale vypadají úplně jinak. jsou podobné Aurélii. I když ona je možná ještě příliš "normální". Pokud nebudeme počítat její lehké tělesné postižení - jako příliš dlouhé ruce, krátké nohy a obří nos.


Aurélie se vylíhla takto: Hlavu a končetiny má ze samotvrdnoucích hmot - a to konkrétně DAS a Keraplast. Tělo je z drátů, textilií, papíru a  částečně molitanové drti (minimum). Namalována je akrylovými a temperovými barvami, přelakována akrylovým lakem a  lakem na hračky. Vlasy jsou z chemlonu. Oblečená je do textilu, květiny a cylindr jsou papírové, lakované. Aurel vrána je z papírmašé vlastní výroby, opeřen peřím marabu. Aurela mám obzvlášť ráda, neb mě překvapil, že fakt vypadá jako pták.


 

Koláž s panenkou: Fotka Aurélie (retuš), namalovaný a skenovaný rámeček, skenované krajky, vlastní textura pozadí, různé režimy prolnutí skenu s pozadím, zpracováno v Corelu.