Údolím Bílé Opavy

Napsal Pavlína Schottnerová dne . Publikováno v Výlety


Tentokrát netradičně z Jeseníků.
Oproti tropickému počasí z túry na Kotař, jsme se tentokrát halili do svetrů a pláštěnek.

Při ranním výjezdu z OV to vypadalo ještě celkem nadějně, šedá masa nad náma se místy i trhala, ovšem po průjezdu Bruntálem bylo celkem jasné, že tyhle naděje byly liché. Sotva jsme na Hvězdě opustili auto, začalo pršet, což střídavě vydrželo celou cestu údolím až do Karlovy Studánky, kde se terpve trochu projasnilo.

Z Hvězdy jsme jeli busem na Ovčárnu, neb jsme se fikaně rozhodli jít směrem dolů - do Karlovy studánky. Ve finále tedy nevím, jestli je to míň námahavé, než stoupání, protože nohy po výletu o sobě dávají vědět.
Na Ovčárně byla mlha jak z Krále Šumavy. Laškovali jsme s myšlenkou, zajít i na Praděd, ale vzhledem k tomu, že jsme si vizuálně nemohli ověřit, že pořád je, tam kde má být, jsme to zavrhli.
Vydali jsme se z kopce po žluté značce.
V roce 2003 jsem tuhle trasu s Martinem a Míšou absolvovala taky. Tenkrát svítilo slunko a bylo to před vichřicí, která na podzim 2004 zlikvidovala značně stromy na přilehlých stráních potoka. Tehdy jsem byla tímhle místem naprosto okouzlená. Teď pršelo až lilo, v dolní části toku jsou stráně téměř holé, ale přesto je ta cesta pořád úžasná.
V horní části je terén o dost náročnější než dole, převýšení jsou celkem veliká - i když se zvýšenou dávkou opatrností docela schůdná. (Bráno z mého pohledu mírně zdatné turistky.) Akorát jedno místo s přikřejšími dřevěnými schody, mi docela zvedlo adrenalin. Asi to na mě bylo i vidět, neb byl můj sestup pečlivě sledován Martinem i Mílou.

Cesta končí kousek od centra Karlovy Studánky. Její hlavní ulice (a v podstatě jediná)  je v současné době v rekontrukci a hlavní parkoviště mimo provoz. Od roku 2003 taky nijak nepřibylo míst, kde by se člověk mohl slušně a přijatelně cenově najíst. Jedno jsme ovšem našli, restaurace Pod věží.

Potom jsme už zamířili zpět k Hvězdě, cestou přes park a pak po značené cestě lesem.

další foto v galerii po kliku na kterýkoli obrázek