Lysá hora

Napsal Pavlína Schottnerová dne . Publikováno v Výlety

Zcela neplánovaně jsem se opět (naposledy 17.11.2001 z Visalají) vydrápala na Lysou horu. Né, že bych tam chodila tak často, ale pokaždé si říkám NEVER MORE. Závěrečný finiš je strašný ze všech možných stran. A přesto jsem zase lezla.

Autem nás Stano vyvezl k Bezruči - což je jakýsi socialisticko megalomanský hotel - prý kdysi vystavěný pro rekondiční pobyty havířů. Dál už to bylo na našich nohou.

Jelikož jsem vůbec nestudovala mapu a ani pořádně nevěděla, kterou cestou vlastně jdeme, překvapilo mě třeba, že jsem zas po spoustě let na Ivančeně. Kdysi jako pionýrka (fuj, fuj, ale to byli skauti maskování v turistický oddíl) jsem tam chodila pravidelně. Nerada. (Vůbec jsem nechtěla být skautsko turistický pionýr, chtěla jsem si malovat!.) Určitě je tam někde v hromadě i můj kamínek. (Kámen bych nedonesla.)

Mlha byla vpravo i vlevo a ke všemu jsem u Ivančeny zjistila, že mi umřela ve foťáku baterka. Na to jsem ovšem připravená a mám vždy náhradní. Bohužel, i ta náhradní byla vybitá. Pokud jsem nechala foťák trochu odpočinout, byl ochotný ještě sem tam cosi vyfotit a naštěstí to takto dotáhl až na vrchol. Mě na vrchol dotáhl Belbar (pes). Není to žádné týrání psů, ale nějaká oficiální disciplína "dog trekking" na kterou Vlada (nebo i Stano ?) psa cvičí. Nejdřív jsem se zdráhala to vyzkoušet, ale když jsem nakonec podlehla, ukázalo se, že Belbar opravdu tahá. Ze začátku to vypadalo, že zemřu usmýkaná o lysohorní šutry, neb ubrzdit psa bylo nad mé síly. Naštěstí záhy přišel finální stoupák, a to i Belbarovi trochu ubralo fyzičku a se mnou na laně nastolil přijatelné tempo. Takže zatímco já jsem zvesela poskakovala vlečena psem, Vlada a Stano funěli za mnou zborceni potem a vysílením. Martin to vzal naokolo.

Možná i díky Belbarovi jsem tentokrát nebyla nahoře tak úplně K.O., tak třeba to nebyla má úplně poslední cesta na Lysou. Když jsme dolezli, tak se objevil i kousek modré oblohy. Než jsme ovšem vypili něco čaje a snědli polívku, tak bylo modro totálně fuč. Taky se celkem ochladilo a pomalu začalo i stmívat. Zpátky jsme to stihli úplně tak tak. Došli jsme a během deseti minut byla už úplná tma.

více foto v galerii

Lysá hora Lysá hora Lysá hora Lysá hora