Lysá hora

Napsal Pavlína Schottnerová dne . Publikováno v Výlety

Zcela neplánovaně jsem se opět (naposledy 17.11.2001 z Visalají) vydrápala na Lysou horu. Né, že bych tam chodila tak často, ale pokaždé si říkám NEVER MORE. Závěrečný finiš je strašný ze všech možných stran. A přesto jsem zase lezla.

Autem nás Stano vyvezl k Bezruči - což je jakýsi socialisticko megalomanský hotel - prý kdysi vystavěný pro rekondiční pobyty havířů. Dál už to bylo na našich nohou.

Jelikož jsem vůbec nestudovala mapu a ani pořádně nevěděla, kterou cestou vlastně jdeme, překvapilo mě třeba, že jsem zas po spoustě let na Ivančeně. Kdysi jako pionýrka (fuj, fuj, ale to byli skauti maskování v turistický oddíl) jsem tam chodila pravidelně. Nerada. (Vůbec jsem nechtěla být skautsko turistický pionýr, chtěla jsem si malovat!.) Určitě je tam někde v hromadě i můj kamínek. (Kámen bych nedonesla.)

Mlha byla vpravo i vlevo a ke všemu jsem u Ivančeny zjistila, že mi umřela ve foťáku baterka. Na to jsem ovšem připravená a mám vždy náhradní. Bohužel, i ta náhradní byla vybitá. Pokud jsem nechala foťák trochu odpočinout, byl ochotný ještě sem tam cosi vyfotit a naštěstí to takto dotáhl až na vrchol. Mě na vrchol dotáhl Belbar (pes). Není to žádné týrání psů, ale nějaká oficiální disciplína "dog trekking" na kterou Vlada (nebo i Stano ?) psa cvičí. Nejdřív jsem se zdráhala to vyzkoušet, ale když jsem nakonec podlehla, ukázalo se, že Belbar opravdu tahá. Ze začátku to vypadalo, že zemřu usmýkaná o lysohorní šutry, neb ubrzdit psa bylo nad mé síly. Naštěstí záhy přišel finální stoupák, a to i Belbarovi trochu ubralo fyzičku a se mnou na laně nastolil přijatelné tempo. Takže zatímco já jsem zvesela poskakovala vlečena psem, Vlada a Stano funěli za mnou zborceni potem a vysílením. Martin to vzal naokolo.

Možná i díky Belbarovi jsem tentokrát nebyla nahoře tak úplně K.O., tak třeba to nebyla má úplně poslední cesta na Lysou. Když jsme dolezli, tak se objevil i kousek modré oblohy. Než jsme ovšem vypili něco čaje a snědli polívku, tak bylo modro totálně fuč. Taky se celkem ochladilo a pomalu začalo i stmívat. Zpátky jsme to stihli úplně tak tak. Došli jsme a během deseti minut byla už úplná tma.

více foto v galerii

Sorry, you have not enough rights to view this image. Sorry, you have not enough rights to view this image. Sorry, you have not enough rights to view this image. Sorry, you have not enough rights to view this image.